31 Aralık 2011 Cumartesi

Sema Aslan-Benim Kitaplarım

Yukarıdaki kapak ilk baskıdan sanırım çünkü benimki 2. genişletilmiş baskısı kitabın ve 35 kütüphane yer alıyor. Bu yıl okumaya başladım genelde her elime alışımda 1 ya da 2 kütüphane okuyarak sonunda bitirdim. Daha fazla görsel kullanılmalıydı diye düşünüyorum. Çok değerli ve eski eserler mevcut bu kütüphanelerde yakın çekim daha fazla fotoğraf olabilirdi o yüzden.                                                
Kitabı okurken bir kıskanma oluyor tabi ki 5000-120000 arası kitabı olan kişilerin kütüphaneleri. Tabi bu kadar kitaba bakmakta bir o kadar zahmetli. Söyleşide yer alan isimlerden kimilerinin kütüphanesi iki hatta üç eve yayılmış durumda. Bazıları bilgisayarda kaydını tutuyor kitaplarının, bazısının aklında hangi kitap nerede hangi rafta:)Bu kitapseverlerin kimi kitaplarına asla çizik dahi atmıyor, kimi ise altlarını çiziyor bazı satırların. Ben altını çizmeyi seviyorum daha doğrusu acımıyorum kitaplarıma, tekrar elime aldığımda o satırlara bakmayı seviyorum.Yeni yılda geliyor, yeni yılda daha fazla kitap okumayı diliyorum:))Bu seneyi tam olarak bitmiş 11 kitapla kapatıyorum ve bitiremediklerime üzülerek tabi ki...
Herkese mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yıl diliyorum. 
Ve tabi kitaplıklarımızın taştığı ve bol bol kitap okumaya zaman ayırabildiğimiz bir yıl olsun! 

19 Aralık 2011 Pazartesi

Pazartesi Sendromuna en iyi ilaç!

Dayanamadım ve yine kitap aldım:)))Iyi ki almışım:)))
Yapı Kredi Yayınlarının günümüz Türkçesi ile yayınladığı Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nin ilk kitabını almış bulunuyorum. Yayın evi  her kitabı iki cilt halinde hazırlamış. Toplam 10 kitap var. Ilk kitapta Istanbul yer alıyor:) 17. yüzyıl Istanbul' una onun gözünden bakacak olmak çok heyecan verici. Kitaplığımın değerli parçaları arasında yerini aldı.
Aslı Perker'in Sufle adlı kitabı epeydir ilgimi çekiyordu, tatlı düşkünlüğümle ilgilisi var mı bilmem!
Ntv Yayınlarının Edebiyattan Pek Anlamam isimli kitabını aldım. Şöyle kısaca bir göz attım.Kitabın doğru mu yanlış mı olan kısmını beğenmediğimi söyleyebilirim...Bir de Arthur C. Clarke'a yer vermemişler onu beğenmedim:( Kitabı inceleyip okuduktan sonra daha detaylı aktaracağım. Idefix ücretsiz Sabit Fikir dergisini   göndermiş ona da ayrıca sevindim:)
Herkese bol kitaplı, bol okumalı günler diliyorum!:)))


8 Aralık 2011 Perşembe

Paul Auster - New York Üçlemesi

Yeni yazarlar keşfetmek harika:)))Paul Auster'ın kurgusunu uslubunu çok beğendim!
Çok sürükleyici ve karakterleri hayli ilgi çekici bir kitaptı. Sanırım yaklaşık 1 ay içinde bitirdim:(10-15 günde okusam daha iyi olurmuş. Son hikaye Kilitli Oda'da olaylar bağlanırken biraz dönüş yaptım diğer 2 hikayeye...Kitabın en etkilendiğim kısmı Hayaletler oldu. 
Bundan sonra Paul Auster'ın başka kitapları mutlaka kitaplığımda olmalı. Kurgusu, sürükleyiciliği ve merakta bırakmasıyla şiddetle tavsiye edeceğim kitaplar arasına girdi.