27 Ağustos 2011 Cumartesi

Gülse Birsel-Yazlık


Seinfeld dizisi için ne denirdi?Hiçbir şey hakkında en komik dizi?
Heh Gülse Birsel'de havadan sudan yazan ama okuması çok keyifli bir yazar...
Mutlaka çocuk doğurup onun üzerine de yazmalı!!!Şiddetle bunu istiyorum :)
Elif Şafak'ın çok kişilikli depresif "Siyah Süt"ünün üstüne iyi gider :) Güzel kitapdır o da, bu arada yanlış anlaşılmayayım :)
Genelde metrobüste kahkahamı azaltmaya çalışarak okudum :)
Diğer kitaplarında olduğu gibi kısa kısa bölümlerden oluşuyor. Gülmek için tavsiye edilir.

20 Ağustos 2011 Cumartesi

Emre Caner-Kaplumbağa TerbiyecisiKaplumbağa Terbiyecisi tablosunu ve Osman Hamdi Bey'i mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kitaba biyografik roman demek yanlış olmaz sanırım. Gerçekten okumaya değer ve etkileyici bir hayatı var Osman Hamdi Bey'in. Bu topraklarda çok önemli işleri başarıp, ilklere imza atmış biri. Emre Caner akıcı bir dille anlatmış, bir solukta okudum ama yayınlamak için vakit bulamadım bir türlü :(

Osman Hamdi, İstanbul Arkeoloji Müzesini ve Sanayi-i Nefise Mekteb-i'ni ( bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi) kurdu. 29 yıl Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü görevini üstlendi. Ilk Arkeolojik kazıyı Osman Hamdi Bey ve ekibi gerçekleştirdi. Sayda Kral Mezarlığında İskender Lahitini keşfetti. Öyle bir dönemde neler başarmış ne zorluklarla uğraşmış, okurken çok gurur duydum. 1883 yılında yürürlükte olan Asar-ı Atika Nizamnamesi'ni yeniden düzenleterek, arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerin yurt dışına kaçırılmasını yasaklamıştır.

Bu kitap sayesinde tarihte izler bırakmış farklı kişileri de tanıdım. Mimar Alexandre Valluary, Ressam Şeker Ahmet Paşa, Ressam Jean-Leon Gerome.
Alexandre Vallury, Sanayi-i Nefise Mektebinde Mimarlık bölümünde öğretmenlik yapmanın yanı sıra önemli eserlere imza atmış. İstanbul Arkeoloji Müzesini, Galata'da bulunan Osmanlı Bankasını, eski Haydarpaşa Lisesi günümüzde Marmara Üniversitesi'nin Tıp ve Hukuk Fakültelerinin bulunduğu bina, Düyun-u Umumiye binası günümüzdeki Istanbul Lisesi ve Pera Palas Oteli eserlerinin bir kısmı.


17 Ağustos 2011 Çarşamba

Kitaplık İncelemesi

Bu çok yakın bir dostumun kitaplığı aslında 2 rafdan olusmuyor, ben düzenli kısımlarını çektim:)Bir rafda 3 sıra var. Düzenli olarak kitap almaya 1999 yılında başlamış.
ddp - Yaklaşık olarak kaç kitabın var?
b.a - 200'den fazla diye tahmin ediyorum ama tabi oturup saymak lazım:)
ddp - Takip ettiğin yazarlar kimler?
b.a - Elif Şafak, Ayşe Kulin, Buket Uzuner, Mine Sota, Mehmet Eroğlu, Ahmet Ümit, İskender Pala, Cengiz Aytmatov, John Fante...
ddp - Bugune kadar seni en çok etkileyen kitaplar hangileri?
b.a -  Çok var tabi ama şimdi aklıma gelenler
Ince Memed-Yaşar Kemal
Kürk Mantolu Madonna-Sabattin Ali
Kumral Ada-Mavi Tuna-Buket Uzuner
Karamazov Kardeşler-Dostoyevski
Sevdalinka-Ayşe Kulin
Hayvan Çiftliği-George Orwell
Katya'nın Yazı-Trevanian
Elif Şafak-Mahrem
Saydıkça daha da çıkar sanırım:)Şimdilik bu kadar yetsin:P
ddp - Kitaplığının bir kayıt listesi var mı?
b.a - Yok aslında arşivlersem gelmeyen kitapların hesabını sorabilirim. Yani tabi kitaplarımın gelmesini istiyorum aksi düşünülmesin:)
ddp - Tür olarak en çok hangilerini okuyorsun?
b.a - Genekllikle Roman okurum.
ddp - Okuduğun klasiklerden en beğendiğin hangiydi?Açıklayınız!(sınav sorusu cevap ver:):):)))

b.a - Cevap veriyorum!:) Karamazov Kardeşler açıklamama gerek var mı?
ddp - Bilemedim sayın kitaplık sahibi! İlk olmanın şerefine açıkla istersen?!:)
b.a - Belli ki sen bu kitabı okumamışsın!:)
ddp - Aaaa rezalet böylesini de hiç görmedim!!:)
b.a - Karamazov Kardeşler konu ve uslup açısından beni çok etkiledi. Üç cilt halini okudum. Kitapta çok güçlü ifadeler var insanı hayran bırakıp hayrete düşüren. Okurken keşke hiç bitmese dediğim ama bir solukta bitiriverdiğim kitaplardan oldu. Acilen oku!!!
ddp - Peki:)En son aldığın kitap?
b.a - Cervantes-Don Quijote uzun zamandır almak istediğim bir kitaptı nihayet aldım mutluyum:)
ddp - Çok teşekkürler vakit ayırdığın için.
b.a - Ben teşekkür ederim benim de ilk röportajım oldu:)

Ve benim bu kitaplıktan alıp okumak istediklerim!!!8 Ağustos 2011 Pazartesi

Kitaplıklar ve Kitapla ilgili başarılı çalışmalar

Sanırım kitaptan da önce en sevdiğim bloglardan biri olan http://pekguzelseyler.blogspot.com/ ' dan bahsetmem de fayda var. Çok beğenerek takip ediyorum tüm paylaşımlarını, süper yetenekli insanların çalışmalarından örneklere yer veriyorlar. Onların aracılığı ile tanıştığım http://bookshelfporn.com/ 'dan kendi seçtiklerimi aşağıda görebilirsiniz, siteye mutlaka göz atın eminim bayılacaksınız:)


4 Ağustos 2011 Perşembe

Yeni KitaplarımBöyle hiç aklımda kitap yokken almayı çok seviyorum:)Sevgilimin arkadaşına kitap sipariş etme bahanesiyle kendime de kitap aldım:):):)
D&R' dan sipariş ettim, 50 tl ve üzerine kargo bedava:)Fakat Dan Brown'ın Lost Symbol'unu ingilizcesini sipariş ettim bir de, hayal kırıklığı oldu...Korsana benzer kaçıncı kalite hamur kağıdıydı bilemiyorum:(Çağrı merkezlerini aradım ve mağazadan değiştirmek istedim ama mağazadan değiştirmiyorlarmış!Kargo ile geri gönderdim maalesef karşı ödemeli tabi ve güvenemedim para iadesi istedim, yine aynı tarzda gelebilir diye.D&R mağazalarında gördüğümüz o cillop gibi İngilizce kitaplardan seçmek daha mantıklı.Gelen Türkçe kitaplarımda bir sorun yok:)

Gülse Birsel - Yazlık
Ray Bradbury - Şimdi ve Daima
Paulo Coelho - Simyacı
Dost Körpe - Nötralizör

Gülse Birsel'i okumak her zaman çok eğlenceli oldu, sanırım okumadığım bir kitabı var. İlk kitabını okurken sanırım G.A.G. programı yeni bitmişti sanki içimde bir Gülse Birsel aynı tonlanma ve ses tonu ile okudum tüm kitabı:)Diğer kitaplarda geçti o ses:(
Paulo Coelho hala okumadım kitaplığıma da ilk defa girdi umarım yakın zamanda sıra gelir kendisine:)
Dost Körpe çok tandık geldi, aa nerden nerden derken Philip K. Dick ve H. P. Lovecraft çevirilerinden tanıyormuşum, yakın hissettim onu da aldım.
Ve Ray Bradbury'de kitaplığıma yeni katılan isimlerde bu kitabı iki kısa romandan oluşuyor.Leviathan '99 ve Bir Yerlerde Bir Müzik çalıyor.